Dobieranie akcesoriów narciarskich – kijki i kask dla narciarza

akcesoria narciarskie

Narty, wiązania, buty – to podstawowe akcesoria narciarskie, bez których nie da się jeździć. Ale to nie wszystko, bowiem równie istotnymi elementami wyposażenia narciarza są kijki oraz kask. Tym razem opowiemy co nieco o tym, jak dobrać kijki narciarskie i w jaki kask narciarski zainwestować, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Niezbędne akcesoria narciarskie

Poświęciliśmy już trochę miejsca butom oraz goglom i okularom. Oprócz tego, każdy sportowiec musi być zaopatrzony w dobre ubranie ochronne, kijki i kask. Mając takie wyposażenie można już spokojnie udać się na stok i oddać się zimowemu (bezpiecznemu) szaleństwu.

Po co mi kijki do nart?

Istnieje wiele technik jazdy na nartach, jedne wymagają kijów, jako obowiązkowego wyposażenia, inne nie, ale zdecydowana większość stylów amatorskich i zawodowych uznaje je jako obowiązkowe akcesoria narciarskie. Kijki są niezbędne, by utrzymać równowagę i balans ciała na nartach i pomagają w rytmicznej jeździe.

Wielu średnio zaawansowanych sportowców porzuca kije, uważając, że są one przeznaczone tylko dla początkujących. To błąd, a poza pewnymi dyscyplinami np. funcarvingiem, jazda bez kijków praktycznie nie istnieje. Ta chęć jazdy bez kijków może się wiązać między innymi ze złym ich doborem do wzrostu, co faktycznie sprawia pewne kłopoty. Dlatego podstawowym pytaniem powinno być: jak dobrać kijki narciarskie do wzrostu? Odpowiedź jest dosyć prosta, choć wiele zależy od dyscypliny, preferencji i umiejętności sportowca. Na potrzeby amatorskie przyjmuje się, że kijek narciarski powinien tworzyć kąt prosty pomiędzy ramieniem a przedramieniem.

Kijki narciarskie – jak dobrać, by jeździło się wygodnie?

kijki narciarskieDługość kijków ma istotne znaczenie, bo chociaż kilka centymetrów w tę, czy w tamtą stronę nie zrobi bardzo dużej różnicy, to jednak zbyt krótkie sprawią, że podczas skręcania narciarz niepotrzebnie się schyla i kieruje ciało do przodu, a za długie będą powodowały odchylanie się narciarza do tyłu. Złe dobranie długości sprawia, że jazda staje się mniej wygodna, a niedoświadczony narciarz może uznać, że bez kijków jeździ mu się lepiej.

Jeżeli zastanawiasz się, jak dobrać kijki narciarskie dla dziecka albo dla osoby dorosłej, to jest na to prosty sposób: odwróć kijek tak aby rączka opierała się o ziemię, stań prosto i chwyć pod talerzykiem – przedramię z ramieniem powinno tworzyć kąt prosty. Przy zakupie kijków przez internet, należy pomnożyć wzrost przez 0,7 a wynik zaokrąglić do 5 cm. Najrozsądniej jednak będzie, gdy skorzystasz z tabel rozmiarów udostępnianych przez producenta, gdzie znajdziesz szczegółowe wytyczne tego, jak dobrać kijki narciarskie do wzrostu.

Kask na narty – jak dobrać i czy go potrzebujesz?

W Polsce obowiązek jazdy w kasku mają jedynie osoby, które nie ukończyły 16. roku życia. Mimo to gorąco rekomendujemy jazdę w kasku każdemu. Kaski, to te akcesoria narciarskie, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo. Czy wiesz, jak dobrać rozmiar kasku narciarskiego? Nie jest to trudne, ale należy poświęcić trochę czasu, by dopasować jego rozmiar, kształt i wygląd. To ostatnie jest uzależnione od Twoich preferencji, ale rozmiar powinien zależeć od obwodu głowy.

Tabela rozmiarów jak wybrać rozmiar kasku narciarskiego

Rozmiar

XXXS

XXS

XS

S

M

L

XL

XXL

Obwód głowy w cm

49-50

51-52

53-54

55-56

57-58

59-60

61-62

63-64

Powyżej znajduje się przykładowa tabela rozmiarów, która powinna być pomocna przy wyborze wielkości kasku, należy jednak pamiętać, że rozmiarówki mogą różnić się w zależności od producenta.

Kask narciarski, jak dobrać rozmiar uniwersalny?

kask na nartyZdecydowanie odradzamy wybór produktów typu one-size, które nigdy nie ochronią tak dobrze głowy, jak te dopasowane kaski narciarskie. Jak dobrać model, którego nie można przymierzyć np. jeżeli robisz zakupy przez internet? Polecamy stary, sprawdzony sposób z metrem krawieckim i zmierzeniem obwodu głowy.

Istnieje jeszcze kompromis pomiędzy kaskiem uniwersalnym, a dopasowanym na rozmiar. W sprzedaży znajdują się modele regulowane, które mają pewien zakres wielkości. Nie jest to jednak optymalne rozwiązanie i zdecydowanie polecamy dobrze dopasowany kask narciarski. Jaki kształt w takim razie wybrać? Kwestia wyglądu i kształtu jest indywidualna, warto przymierzyć dany model, sprawdzić czy się w nim dobrze czujesz i czy dobrze w nim wyglądasz.

Kask na narty, jak dobrać zapięcie?

Kask to nie tylko skorupa, ale też pasek pod brodą. Powinien być wygodny, mieć miękką wyściółkę, która nie będzie obcierać skóry oraz mieć możliwość regulacji zapięcia. Koniecznie sprawdź, czy jesteś w stanie odpiąć kask w rękawicach, czy każdorazowo musisz je zdejmować, co może sprawiać pewne problemy w przypadku jazdy w bardzo niskich temperaturach.

Dobieranie akcesoriów narciarskich – kijki i kask dla narciarza
5 (100%) 2 votes