Jak dobrać narty – co musisz wiedzieć, by jazda była przyjemnością?

jak dobrać narty

Istnieje wiele typów nart przeznaczonych do różnych zastosowań, a zakup niewłaściwych desek sprawi, że albo będzie Ci się źle jeździło, albo… zmarnujesz pieniądze i kupisz bardzo drogie sztachetki do płotu. Wielu początkujących narciarzy odbija się od tego sportu właśnie ze względu na niedopasowanie nart.

Jak dopasować narty – pierwsze starcie

Początkujący mają tendencję do wybierania nart zbyt zaawansowanych, jak na swoje potrzeby, zgodnie z myśleniem, że droższe jest lepsze. Niestety za taki stan rzeczy częściowo ponoszą odpowiedzialność nieuczciwi sprzedawcy, który chcą „wcisnąć” klientowi jak najdroższy model. Oczywiście większości zależy na tym, aby doradzić jak najlepiej, ale zdarzają się niechlubne wyjątki. Dlatego warto mieć jakąś ogólną wiedzę na temat sprzętu i tego jak dobierać narty, by wiedzieć, o czym mówi sprzedawca.

Jak wybrać narty – typy desek i zastosowanie

Istnieje kilka podstawowych typów nart. Właściwie wszystkie są modelami taliowanymi, czyli carvingowymi. Od głębokości wcięcia zależy m.in. promień skrętu nart.

  • Easycarver – narty zaprojektowane dla początkujących, idealne do nauki, łatwo się na nich skręca i wykonuje podstawowe manewry. Przeznaczone do wolnej lub umiarkowanej jazdy. Jeżeli to Twój pierwszy kontakt z nartami, warto zdecydować się właśnie na ten model.

  • Allround – najpopularniejszy rodzaj nart dla zwykłego narciarza, który opanował już podstawowe techniki jazdy. Są zwrotne, umiarkowanie szybkie i pozwalają w pełni cieszyć się z uroków jazdy. To typowo amatorskie narty. Jeżeli masz już opanowane podstawy i szukasz nart na dłuższy czas, wybierz właśnie ten model.

  • Allmountain narty będące już klasę wyżej od poprzedników, ale nadal odpowiednie dla amatorów. Nadają się na gotowe stoki, jak i do jazdy w głębokim śniegu. Jak sama nazwa wskazuje, narty te nadadzą się na większość górskich tras.

  • Race – szybkie narty dla osób pragnących poczuć adrenalinę na stromych stokach. To modele dla zaawansowanych narciarzy, mających opanowaną dobrą technikę jazdy.

  • Crosscarver – łagodniejsza wersja modeli race. Wymagają mniej siły, ale przeznaczone są dla zaawansowanych.

  • Freeride – modele typowo do jazdy freeride’owej czyli poza stokami. Odmiana tego modelu umożliwia jazdę przodem i tyłem oraz wykonywanie akrobacji oraz skoków.

  • Twintip-Freestyle – modele do jazdy w snowparkach.

  • Narty damskie – podczas zakupu warto zastanowić się nie tylko nad tym jaki styl wybrać i jak dobrać długość nart do wzrostu, ale też kto będzie na nich jeździł. Damskie narty wyróżniają się przede wszystkim wyglądem, a wiązania bywają mocowane bardziej z przodu, co ułatwia skręcanie.

  • Narty młodzieżowe i dziecięce – jak dobieramy narty dla dzieci i nastolatków? Oczywiście muszą być krótsze i lżejsze. Pod względem budowy jednak nie różnią się w stosunku do wskazanych typów.

jak dobrać długość nart

Jak dobrać długość nart do wzrostu i wagi dla dziecka oraz dorosłego

Długość nart nie zależy wyłącznie od wzrostu. To tylko jeden z czynników wpływających na ten parametr, a różne typy nart mają inne wymagania co do długości. Na przykład narty Allround dla początkującego i średnio zaawansowanego narciarza powinny sięgać do brody, ale już ekspertowi powinny sięgać mniej więcej do nosa. Niby tylko kilka centymetrów, a jednak jest różnica.

Jak dobrać długość nart – praktyczne wskazówki

Ogólna zasada jest taka, że narty typu allround i allmountain dobiera się kilkanaście cm krótsze od wzrostu użytkownika. Wyjątkiem są bardzo początkujący narciarze, którzy nie mają umiejętności, jeżdżą na krótkich stokach i mają niską wagę – w ich przypadku należy dodać około 5 cm. Jeżeli jednak chcesz naprawdę precyzyjnie dobrać narty dla siebie, nie kupuj w ciemno, lecz udaj się do sklepu, w którym pomoże Ci znający się na rzeczy doradca. Tylko w ten sposób zyskasz pewność idealnego zakupu.

Jak dobrać długość nart do wzrostu i wagi?

Waga w kg

Wzrost w cm

Długość nart w cm

10-13

<70

14-17

70-80

18-21

80-90

22-25

90-100

26-30

100-110

31-35

110-120

36-41

120-130

42-28

<148

130-140

49-57

149-157

140-150

58-66

159-166

150-160

67-78

167-178

160-170

79-94

179-194

170-180

>95

>195

>180

Tabela doboru długości nart firmy HEAD dla nart typu all-mountain carve, all-mountain cruise, park&powder, racing slalom gigant, junior.

Jak dobrać narty – co musisz wiedzieć, by jazda była przyjemnością?
Oceń ten wpis