Narty i snowboard latem – czy to ma sens?

narty latem

Mogłoby się wydawać, że miejsce nart latem jest głęboko w piwnicy, gdzie zabezpieczone, czekają na nadejście zimowego sezonu. I rzeczywiście, najczęściej tak jest. Co jednak gdy w środku wakacji najdzie Cię ochota na narty latem? Dziwne? Niekoniecznie. Na naszym kontynencie (a nawet w samej Polsce) jest kilka miejsc, gdzie można szusować przez cały rok.

Narty i snowboard latem – jakie są możliwości?

Osoby, które chciałyby pozjeżdżać na jednej lub dwóch deskach niezależnie od pogody, mają kilka możliwości do wyboru. O tym, gdzie pojechać na narty wiosną, poświęciliśmy już jeden materiał. Teraz nadszedł czas na narty latem.

Najtańszą i całkiem ciekawą opcją są całoroczne, kryte sztuczne stoki. Mamy ich w Polsce kilka. Podobnie jak na całoroczne lodowiska, na taki stok można wybrać się w dowolnej porze roku z własnym lub wypożyczonym sprzętem.

Wśród całorocznych, polskich stoków można wymienić:

  • Górka Szczęśliwicka w Warszawie – stok o długości 230 metrów i maksymalnym nachyleniu 17 stopni. Oprócz stoku, na który można wybrać się na snowboard w lecie, w okolicy znajduje się wiele innych atrakcji: kolejka grawitacyjna, zespół basenów i tereny rekreacyjne.

  • Skimondo w Gdańsku – mieszkańcy nadmorskich miejscowości nie muszą wyjeżdżać w góry, by wybrać się na narty latem. Sztuczny, całoroczny stok znajduje się w centrum Gdańska. Dostępne są tam taśmy trekkingowe z materiałem imitującym śnieg.

  • Malta Ski w Poznaniu – działa w okresie od października do kwietnia, więc jest to raczej miejsce na narty wiosną i jesienią. Do dyspozycji gości są dwa stoki o długości 150 m i 30 m ze sztuczną nawierzchnią imitującą śnieg.

  • Czarny Groń w Rzykach niedaleko Andrychowa to kolejne miejsce, na które możesz wybrać się na snowboard latem. Sztuczny, działający przez cały rok stok narciarski zapewnia mnóstwo frajdy dorosłym i dzieciom.

  • Dolomity Sportowa Dolina w Bytomiu – całoroczny kompleks, do którego warto wybrać się na narty latem. Dostępne są 3 trasy o łącznej długości 700 metrów, a jedna z nich pokryta jest specjalnym tworzywem sztucznym.

A co, jeżeli chcesz wybrać się na narty w lecie, ale po to, by poszusować po prawdziwym śniegu? Wtedy trzeba zaplanować dalszą wyprawę na całoroczne stoki na lodowcach lub w rejony Europy, gdzie śnieg utrzymuje się niemal bez przerwy.

Gdzie na narty w lato? Tam, gdzie zima nigdy się nie kończy!

snowboard latemAlpy są całorocznym rajem dla turystów narciarzy i snowboardzistów. Każdy znajdzie tam coś dla siebie, niezależnie od tego, czy zechce wybrać się na narty w lecie, czy też na wycieczkę turystyczną w góry. Jednym z najbardziej obleganych rejonów narciarskich jest Szwajcaria. Narty latem to prawdziwa przyjemność, zwłaszcza na lodowcu Theodul u podnóża Matterhornu. Znajduje się tam aż 25 kilometrów tras na wysokości prawie 3,8 tys. metrów nad poziomem morza. Trasy dostępne są przez cały rok od godziny 7 rano do 19 wieczorem.

Nie tylko Szwajcaria oferuje idealne warunki na narty na lodowcu latem. Polscy turyści mogą wybrać się do Austrii na lodowiec Hintertux. Miejsce to jest przystosowane do całorocznego szusowania na nartach lub snowboardzie. W pobliżu zaś znajdują się ośrodki rekreacyjne i turystyczne, więc można spędzać tam czas nie tylko na białym szaleństwie, ale też na wycieczkach turystycznych, aktywnościach typowo letnich oraz oczywiście na zwiedzaniu okolicznych atrakcji.

Jeżeli chcesz wyjechać na narty w lecie, Alpy nadają się do tego idealnie. Często odwiedzanym przez narciarzy lodowcem jest Saas Fee w Szwajcarii dostępny dla średnio zaawansowanych i doświadczonych narciarzy, lodowiec Hochjoch we Włoszech w południowym Tyrolu oraz lodowiec Tigens we Francji.

Latem na narty – ośrodki warte polecenia

Polscy narciarze mają sporo opcji do wyboru, jeżeli chcą wybrać się na narty lub snowboard w lecie. Najbliżej polski znajduje się Austria, gdzie na narty latem przyjeżdżają sportowcy z całej Europy. Ośrodek narciarski Hintertux w Austrii czynny jest przez cały rok i oferuje 22 kilometry świetnie utrzymanych tras zimowych i letnich.

Kolejnym, wartym polecenia ośrodkiem jest Kaprun w miejscowości Kitzsteinhorn. Nie jest on wprawdzie czynny przez cały rok, ale w zależności od warunków pogodowych można tam jeździć nawet do końca lipca.

Na snowboard latem warto wybrać się także na lodowiec Dachstein położony nad Ramsau am Dachstein, który czynny jest przez 11 miesięcy w roku. Oferuje 18 kilometrów tras zjazdowych oraz rozbudowany funpark dla dużych i małych wczasowiczów.

Gdzie na narty latem – czy to już wszystko?

Oczywiście, że nie. Miejsc, do których można wybrać się na narty i snowboard w lecie jest o wiele więcej. Wymieniliśmy tylko te najpopularniejsze i najbliżej Polski. Ale przecież udając się w inne rejony, chociażby do Norwegii, również można znaleźć atrakcyjne ośrodki narciarskie czynne przez cały rok.

Narty i snowboard latem – czy to ma sens?
5 (100%) 3 votes