Narty nowe vs. narty używane – co bardziej się opłaca?

narty nowe i używane

Wybór i zakup sprzętu jest wyzwaniem, przed którym prędzej czy później stanie każdy, zapalony narciarz. W końcu, ileż można jeździć na nartach z wypożyczalni? Pojawia się wtedy dylemat: narty nowe czy używane i czy w ogóle warto kupić używane narty? Jak zwykle w tego typu porównaniach odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Zanim kupisz narty, odpowiedz sobie na jedno ważne, ale to bardzo ważne pytanie:

„Jak bardzo Cię to wciągnęło i jak często zamierzasz korzystać ze sprzętu?”. No dobrze, to były dwa pytania, ale za to kluczowe. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z nartami, mieszkasz gdzieś daleko od stoków i na narty zamierzasz wyjeżdżać raz lub dwa razy w ciągu sezonu, to nie ma sensu kupować nowych desek, które kosztują 1500 zł lub więcej, a do tego szereg akcesoriów za drugie tyle złotówek. Oczywiście są ludzie, którzy chcą mieć wszystko nowe i nie muszą się liczyć z pieniędzmi, oni jednak nie mają tego dylematu i nie muszą czytać poradników z serii: czy warto kupić używane narty?

Jeżeli ten sport Cię wciągnął i nie wyobrażasz sobie weekendu bez wypadu na stok, wtedy warto rozejrzeć się nad nowymi, dobrymi deskami, które nie tylko dadzą Ci lepsze osiągi, ale też będą miały dłuższą żywotność. Narty, jak każdy inny produkt zużywają się i po kilku sezonach intensywnej eksploatacji mogą nie nadawać się już do niczego. I tutaj przechodzimy do kolejnego punktu: jak wybrać narty używane, by nie naciąć się na nieuczciwego sprzedawcę?

Narciarz płakał jak sprzedawał i pod kocem trzymał

narty fischerNarty, snowboard i inne sprzęty zjazdowe służą do… zjeżdżania. Nie do patrzenia i podziwiania, ale właśnie do zjeżdżania. Im bardziej zaawansowane, specjalistyczne typy desek, tym większa szansa, że były wykorzystywane w ekstremalnych warunkach, na górskich trasach freerideowych, na torach freestylowych, na trudnych stokach gdzie wyjeździły setki godzin. Deski poddane takim przeciążeniom mogą być odkształcone, mieć mniejszą wytrzymałość, starty i porysowany ślizg, stępione krawędzie, uszkodzone wiązania itd. Jest wiele czynników wpływających na jakość nart, dlatego jeżeli chcesz kupić dobre narty używane, przed finalizacją transakcji, warto im się dokładnie przyjrzeć, najlepiej z kimś, kto się na tym zna.

Problem, jak kupić dobre, używane narty jest podobny do tego, jak kupić dobry, używany samochód. Oczywiście, że się da, ale wymaga to pewnego wysiłku, odwiedzenia kilku komisów, sprawdzenia wielu różnych modeli i dokładnego obejrzenia ich od A do Z. Jeżeli zauważysz jakieś ubytki i próby ich maskowania, możesz mieć podejrzenie, że taki sprzęt będzie miał wady ukryte. Najgorsze są narty z wypożyczalni, które po okresie swojej żywotności trafiają do komisu. Narty z wypożyczalni są bardzo mocno eksploatowane przez wiele osób, które niespecjalnie dbają o to, by sprzęt wrócił w idealnym stanie. Wielokrotne maskowanie rys, ostrzenie krawędzi, wypełnianie ubytków, czy nawet podklejanie to czynności, które mają za zadanie przedłużyć życie nart. Jednak gdy przychodzi ich kres, takie deski nadają się wyłącznie na śmietnik, a nie na wprowadzenie do obrotu wtórnego.

Ile kosztują używane narty, a ile nowe?

O tym, czy wybrać narty nowe, czy używane często decydują finanse. Nic w tym dziwnego, bo tego typu sprzęt nie jest tani, a jeżeli nie będziemy go zbyt często wykorzystywać, stanie się po prostu drogim, zalegającym w piwnicy lub komórce gratem.

Ceny nart zależą od bardzo wielu czynników i zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na kilkudziesięciu tysiącach. Uśredniając, można jednak przyjąć, że przyzwoite, nowe narty na amatorów można kupić w cenie 1500 zł z wiązaniami, podczas gdy narty używane mniej więcej za połowę tej kwoty. Odradzamy zakup podejrzanie tanich nart, szczególnie tych używanych.

Cena nart zależy od:

  • Ich rodzaju i przeznaczenia. Zwykłe narty zjazdowe dla amatorów są tańsze niż narty do zjazdów freerideowych poza trasami narciarskimi. O rodzajach nart i o tym, jak je dobrać pisaliśmy w innym artykule.

  • Marki producenta. Wiadomo, że deski firmy no-name będą tańsze od renomowanych, światowych marek. Z drugiej strony, to tylko znaczek, a narty niemarkowe wcale nie muszą być gorsze.

  • Sklepu. Marża sprzedawcy kosztuje.

  • Czy sprzęt jest używany, czy nowy.

  • Koniunktury na rynku.

  • I wielu innych czynników.

Narty nowe czy używane? Przede wszystkim dobre!

Podsumowując artykuł i odpowiadając na tytułowe pytanie: jeżeli jesteś amatorem i dopiero zaczynasz przygodę z nartami, nie ma większego znaczenia, czy kupisz nowe narty prosto z salonu, czy też dobre narty używane. Ważne, aby nie były uszkodzone i nadmiernie wyeksploatowane. Później, gdy już poczujesz śnieżny zew i staniesz się częstym bywalcem stoków, zapewne zechcesz zainwestować w lepszy sprzęt.

Narty nowe vs. narty używane – co bardziej się opłaca?
5 (100%) 1 vote