Narty vs. snowboard – co lepsze, czy lepsze i dla kogo lepsze?

narty czy snowboard

Kawa czy herbata, pecet czy konsola, narty czy snowboard to egzystencjalne pytania, towarzyszące ludzkości od zarania dziejów. No dobrze, może nie od tak dawna, ale trudno zaprzeczyć stwierdzeniu, że porównywanie dwóch podobnych rozwiązań, jest dylematem starym jak świat. Narty i snowboard służą do tego samego – zjazdu z góry w dół, a jednak technika jazdy jest inna, poziom trudności i możliwości danego sprzętu również.

Snowboard czy narty – co wybrać, na co się zdecydować?

Jeżeli miałeś już jakiś kontakt z jedną lub dwiema deskami, to decyzja o tym, co wybrać powinna zależeć od Twoich preferencji. Na czym Ci się łatwiej jeździło, czy przetestowałeś oba sprzęty czy tylko jeden z nich (może w takim wypadku warto sprawdzić ten drugi?). Jeżeli natomiast to Twój pierwszy kontakt ze sportami zjazdowymi, lub ostatni raz jeździłeś dawno temu, wybór powinien zależeć od tego, na czym łatwiej nauczyć się jeździć.

narty

Łatwość nauki – narty czy snowboard?

Oba sprzęty zjazdowe mają swoje zalety i wady, i oba charakteryzują się nieco innym stopniem trudności. Na przykład na nartach łatwiej jest zacząć jazdę, ale ciężej jest wejść na wyższy poziom tzn. trudniej jest się nauczyć jeździć dobrze; z kolei na desce, gdy już chwycisz podstawy, nauka idzie z górki. Ponadto wiele zależy od indywidualnych predyspozycji – jednym łatwiej będzie opanować jazdę na pojedynczej desce, innym na podwójnych. Nie można zatem jednoznacznie stwierdzić czy łatwiej jest opanować narty czy snowboard.

Naukę jazdy na nartach można rozpocząć już u 3-letniego dziecka i warto to robić, jeśli tylko macie ku temu okazję. Z kolei naukę jazdy na snowboardzie zaleca się dopiero po ukończeniu 4-6 roku życia ze względu na nienaturalną pozycję ciała oraz konieczność rozwiniętej koordynacji i balansu ciała. Tak więc w zestawieniu narty czy snowboard dla dziecka, początkowo lepiej zdecydować się na klasyczne narty.

Nie kupuj, najpierw przetestuj i naucz się jeździć

Sprzęt zjazdowy nie należy do najtańszych. Za klasyczne narty dla amatorów trzeba zapłacić od 1000 zł do 2000 zł, za deskę snowboardową nieco mniej, bo już do 1000 zł można znaleźć przyzwoity sprzęt dla początkującego. Do tego dochodzą koszty butów, kombinezonu i kasku. Nie są to kwoty, które można lekką ręką wydać tylko po to, by po kilku nieudanych próbach, na zawsze odstawić sprzęt do piwnicy.

Dlatego jeżeli to Twój pierwszy kontakt ze zjazdami i nie wiesz na co się zdecydować, polecamy wypożyczenie sprzętu i wykupienie kilku godzin nauki jazdy. Praktycznie przy każdym stoku znajdują się wypożyczalnie nart i snowboardów. Lepiej zapłacić kilkadziesiąt złotych za jazdę próbną i dopiero wtedy decydować się na zakup własnego sprzętu niż wydać kilka tysięcy tylko po to, by srogo się rozczarować. I nie chodzi nawet o dylemat deska czy narty, ale o samą radość z jeżdżenia. Nie każdemu po prostu ten sport przypada do gustu.

snowboard

Klasyka czy trendy / moda czy preferencje?

O wielu wyborach decydują czynniki inne niż racjonalne, na przykład podążanie za modą albo umiłowanie do klasycznych rozwiązań. Narty mają za sobą długą historię i są wynalazkiem o wiele starszym niż snowboard, choć oczywiście dzisiejsze modele wyglądają zupełnie inaczej niż te sprzed 30, 50 czy 100 lat. Tak na marginesie, czy wiedziałeś o tym, że jazda na nartach została wymyślona już 4500 lat temu?

Z drugiej strony to przecież moda i trendy wpływają na wiele naszych decyzji. Za początek snowboardingu można uznać rok 1965, a prawdziwy rozkwit tej dyscypliny, przynajmniej w Polsce, to tak naprawdę początek XXI wieku. Mimo iż snowboard jest dyscypliną młodą bardzo szybko zaskarbił sobie wielu zwolenników – od kilkunastu lat jest w modzie i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się zmienić.

Wybierz to, co sprawia Ci frajdę

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: deska czy narty? Oba sprzęty mają swoich zwolenników oraz przeciwników, i na obu wymagana jest odrobina samodyscypliny, koordynacji i balansu, by nauczyć się jeździć. Warto sprawdzić oba rozwiązania, w końcu kto powiedział, że nie można jeździć na nartach i na snowboardzie. To przecież nie jest dylemat z rodzaju „albo – albo”.

Narty vs. snowboard – co lepsze, czy lepsze i dla kogo lepsze?
Oceń ten wpis